Kanser Hastaları Koronavirüs Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

Uzmanlar, Kovid-19 hastalığından korunmak için iki temel konunun üzerinde duruyor: Hijyen ve sosyal mesafe. Bu noktalara dikkat etseniz de kanser tedaviniz devam ettiği için evde kal çağrısına uyamayabilirsiniz. Korona virüs, kanser tedavisine başlama ya da devam ettirme için bir engel teşkil etmez. Doktorunuzun tavsiye ettiği tedaviye uymanız iyileşme sürecinin devam etmesi açısından önem taşır. Kanser tedavinize devam ederken, Kovid-19'dan yani koronavirüsten korunmak için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz.

Kanser Tedavisi Görürken Koronadan Korunma Yolları

Kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavileri sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilir. Doktorunuz aksini belirtmedikçe aynı tedavi yöntemine ve takvimine uymaya özen gösterebilirsiniz. Kanser tedavisi ve korona sürecinde dikkat edebileceğiniz konular şunlardır:

  • Tedaviye yanınızda yalnızca bir refakatçi götürmeniz önerilir.
  • Randevunuza tam saatinde giderek sağlık kuruluşunda geçireceğiniz süreyi azaltabilirsiniz.
  • Tedavi süresince maske takabilirsiniz. Ancak maske taksanız da ancak el hijyenine özen gösterdiğiniz takdirde korunabilirsiniz. 
  • Ellerinizin temizliği için tedaviye giderken yanınızda alkol içeren bir dezenfektan götürebilirsiniz.
  • Çevreniz ile teması en aza indirmek için eldiven kullanabilirsiniz.
  • Tedavi için dışarıda bulunduğunuz süre içerisinde el hijyenini sağlamak için su ve sabunla temizlik yapabilirsiniz. Ellerinizi en az 20 saniye sabunlayabilirsiniz.
  • Elinizi ağız, burun ya da gözünüze değdirmemelisiniz. 
  • Sağlık kuruluşuna toplu taşıma ile gitmemeye, gitmeniz gereken durumlarda ise insanlarla aranızda en az 1.5 metre mesafe bırakmaya dikkat edebilirsiniz.
  • Evinize ziyaretçi kabul etmemelisiniz.

Eğer henüz kanser tanısı konulmadıysa, kanserden şüphelendiğiniz durumlarda tarama yaptırmak için doktorunuzun tavsiyesine başvurmanızda fayda vardır.

Koronavirüse Karşı En Güçlü Silah: Güçlü Bağışıklık

Hem kanser tedavisinin ilerlemesi hem de corona virüsünden korunmak için bağışıklık sisteminin desteklenmesi çok önemlidir. Bu nedenle korona döneminde kanserde beslenme daha da büyük önem kazanır. Kanser tedavisinin iştahsızlık, mide bulantısı, ağız yaraları gibi yan etkileri görülebilir. Beslenme yetersizliği yani malnütrisyon ile sonuçlanabilen bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. 

Kanser tedavisi süresince koronadan korunmak için yeterli beslenmeye önem vermek gerekir. Üç ana öğün ve üç ara öğün yemeye özen gösterilebilir. Yeterli sıvı alınıp, protein, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketilebilir. Ancak ağız yarası, tat almada değişiklik gibi bazı durumlar iştahı olumsuz etkileyebilir. Kovid-19’a karşı güçlü olmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarını tıbbi beslenme ürünleri ile alabilirsiniz. Doktorunuz ya da diyetisyeninizin önerdiği tıbbi beslenme ürünleri tedavi sürecinizin bir parçasıdır. Tıbbi beslenme ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ¨Kanserde Tıbbi Beslenme Tedavisi Nedir?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynakça: