Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Kanser tanısı konulduktan sonra herkes gibi sizin de aklınıza birçok soru gelmiş olabilir. Bu soruların cevabına ulaşmak için öncelikle doktorunuza danıştığınızı biliyoruz. Ancak yakınlarınızdan ve internette gördüğünüz bazı yayınlardan ¨Kansere iyi gelen şifalı bitki ya da kanseri yenen doğal taş¨ gibi mucizevi tedavi yöntemleri ile ¨Kanser hastalarının otlar ile beslenmesi, et suyu çorbası içmesi yeterli¨ gibi şeyler duymuş olabilirsiniz. Kanserde doğru bilinen yanlışlara itibar etmek tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Dilerseniz gelin kanser hakkında doğru bilinen yanlışlara beraber bakalım.

Efsane: Kanser bulaşıcıdır.

Gerçek: Kanser, dokunma, öpme ya da tükürük bulaşması benzeri hiçbir yolla bulaşmaz. Kanserin bulaşıcı olduğu yönündeki yanlış inanış kanser hastalarının başka insanlarla kişisel iletişimini etkileyebilir. Bu yanlış inanış sebebi ile yalnızlaşmasına sebep olabilir. Ama kanserin bulaşıcı olduğu bilgisi yanlıştır.

Efsane: Kanserde protein alımı için kemik suyu çorba içmem yeterli.

Gerçek: Kanser hastaları, hücre yenilenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kas yıkımının gerçekleşmemesi açısından düzenli olarak protein açısından zengin gıdalar tüketmelidir. Kemik suyu ya da ilik suyu iyi bir kolajen kaynağıdır. Ama protein bakımından zengin değildir. Kanser hastasının ihtiyacı olan kaloriyi almadığı ve kilo ve kas kaybı yaşadığı durumda, muhakkak hekimi veya diyetisyeninden tıbbi beslenme hakkında bilgi alması önerilir. 

Efsane: Kemoterapi almak yerine bitkisel ilaçlar kullanabilirim.

Gerçek: Bitki, ot ya da bitkisel ilaçların kanseri tedavi ettiğine dair bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Faydası bilimsel yolla kanıtlanan bitkiler ise kemoterapi gibi bazı ilaçlarda yer verilmektedir. En doğru tanı ve tedavi süreci için muhakkak hekiminizi dinlemeniz önerilir.

Efsane: Meyve sebze yemek yerine bitkisel kürler kullanabilirim.

Gerçek: Meyve ve sebzeler iyi bir vitamin kaynağıdır. Vitaminler, vücudun protein ve karbonhidratın vücutta emilimine yardımcı olur. Kanser hastalarının düzenli olarak meyve ve sebze tüketmesinde fayda vardır. Meyve ve sebze yerine kanseri yok ettiği iddia edilen bitkisel karışımlar veya aktarlarda satılan takviye edici gıdalar kullanılmamalıdır. 

Efsane: Tümöre biyopsi yapmak kanserin yayılmasına neden olur.

Gerçek: Kanserin kesin teşhisinin konulabilmesi için biyopsi yapılması gerekir. Biyopsi tümörün yayılmasına neden olmaz. Hekiminiz dışındaki asılsız kaynaklardan bu konuda bilgi almamanız önerilir.

Efsane: Kanser hastası olduğum için şeker yemeyi tamamen bırakmalıyım.

Gerçek: Şeker tüketiminin kanser hücrelerini büyüttüğüne dair bir veri yoktur. Sağlıklı hücrelerde olduğu gibi kanser hücreleri de şekeri enerji için kullanır. Kanser hastalarının günlük enerji ihtiyacını karşılamak için özellikle dikkat etmesi gereken nokta karbonhidrat alımıdır. Beslenmenizde karbonhidrat içeren gıdaların bulunmasına özen gösterebilirsiniz. Yeterli karbonhidrat tüketimi için de tıbbi beslenme alabilirsiniz. 

Efsane: Ailemde kanser hastası var, ben de kanser olacağım.

Gerçek: Kalıtsal kaynaklı kanserin görülme oranı yaklaşık %10’dur. Ailenizde kanser hastası bulunması sizin de kanser olacağınıza işaret etmez. Ancak meme kanseri gibi aile öyküsünün etkili olduğu kanser türleri ile ilgili doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

Kaynakça: