Tıbbi Beslenme Tedavisi ‘’Mama’’ Değildir, Kanser Tedavisinin Bütünsel Bir Parçasıdır

Kanser hastalığı boyunca hastaların beslenme durumu ve kilosu değişiklik gösterebilir. Özellikle nedeni belirlenemeyen kilo kaybı, kanser teşhisinde de büyük bir rol oynar. Kanser tedavi sürecinde ise olumlu sonuçlar alınabilmesi için beslenme planının özenli bir şekilde oluşturulması gerekir. Çünkü kanserde beslenme ile vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda alınan protein, vitamin ve mineraller, tedavi sırasında hastalara direnç ve zindelik sağlar.

Bu noktada kanser hastaları doktor tavsiyesiyle tıbbi beslenme tedavisi görebilirler. Peki, kanserde tıbbi beslenme tedavisi nedir?

Tıbbi Beslenme Tedavisi Nedir?

Tıbbi beslenme tedavisi, vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini içeren ve doktor yönlendirmesiyle alınan beslenme ürünleridir. Halk arasında tıbbi beslenmeye “mama” dense de onkologlar tarafından hazırlanan bu raporlanabilir ürünler, mama olmamakla beraber hastaya zindelik ve güç vermeye yardımcı olur. Tıbbi beslenme ürünleri, kanser tedavisinin çok önemli bir parçasını oluşturur. 

Tıbbi Beslenme Tedavisinin Amaçları Neler?

Kanserde tıbbi beslenme tedavisi, hastalığın evresini ve beslenme durumunu göz önüne alarak aşağıdaki durumları hedefler: 

  • Kanser tedavisine bağlı oluşan yan etkileri azaltmak

  • Kanser tedavisinin daha geç ortaya çıkabilen yan etkilerini tahmin ederek yönetmek

  • Hastada kas kaybına bağlı olarak gelişen halsizliği gidermek

  • Hastanın yaşam kalitesini artırmak

Tıbbi Beslenme Desteğini Hangi Hastalar Alabilir?

Tedaviye yeni başlayan ya da tedavinin ileri aşamalarında olan ve beslenmesi doktor tarafından yetersiz görülen her kanser hastası, tıbbi beslenme desteği alabilir. 

Kanser hastalarında tedavi sürecinde zaman zaman görülen yan etkiler, hastaların beslenme düzenini zorlayabilir. Bulantı, yutma güçlüğü ya da tat alma sorunu yaşayan hastalar, beslenme konusunda yetersiz kalabilir. Bu durum da hastada kas kayıplarına ve vücudun ihtiyacı olan besin gruplarını almamasına neden olur. 

Kanser tedavisinin başında ya da ilerleyen süreçte bu istenmeyen gidişatın önüne geçmek için doktorun yönlendirmesiyle kanserde tıbbi beslenme desteği alınabilir. Beslenme desteğinin ne zaman başlayacağı konusunda da doktorunuz size yardımcı olacaktır. 

Tıbbi Beslenme Tedavisinin Kanser Hastalarına Faydaları Nelerdir?

Çeşitli nedenlerle uzun süre yetersiz beslenen kanser hastaları, ihtiyaç duydukları besin gruplarını yeterli seviyede alamazlar. Tıbbi beslenme desteğiyle bu gidişatın tersine çevrilmesi amaçlanır. Aslında bu nedenle de genellikle beslenme desteğine mümkün olduğu kadar erken başlanması önerilir. 

Kanser hastalığı ilerlemiş durumda olan hastalarda ise beslenme tedavisinin amacı hastaya mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sunmaktır. Çünkü gerek kemoterapinin gerek vücuttaki tümör ya da tömürlerin etkisiyle hasta, mide bulantısı ya da iştahsızlık gibi sorunlarla karşılaşabilir. Bu noktada beslenme düzeni kişiye özel olur. Hastayı zorlamayan, rahatlatan bir tıbbi beslenme düzeni oluşturulur. 

Tıbbi Beslenme Ürünleri Reçeteyle Alınabilir mi?

Mama olarak adlandırılmaması gereken tıbbi beslenme ürünleri, doktorun reçetelendirmesi halinde eczanelerden satın alınabilir. Ürünün adının ve hastanın günlük kalori ihtiyacının belirtildiği 6 ay süreli sağlık kurulu raporuyla hastanın tıbbi beslenme ürünlerini 30 günlük doz şeklinde rahatlıkla eczanelerden alma imkânı bulunur. 

Video linki

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3