Kanser Tedavisindeki Tıbbi Beslenme Ürünleri

Kanser tedavi sürecinin daha iyi ilerleyebilmesi için, kanser hastalarının tedavi sürecinde beslenmelerine özen göstermeleri önemlidir. Çünkü vücutlarının ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineralleri almaları onlara kas, güç ve direnç sağlar. Fakat, kanser tedavisi sürecinde günlük ihtiyaç duyulan besinleri, beslenme ile almalarını güçleştiren bazı durumlar görülebilir. Bu durumlar, kanserin tipine bağlı olarak istemsiz kilo kaybına yol açabilir. 

Kanser tedavi sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için kanser hastaları doktor tavsiyesi ile uzman beslenme ürünleri desteği alabilirler. Kanser hastalarına yönelik uzman beslenme ürünleri halk arasında mama olarak da adlandırılmaktadır. Aslında onkologlar tarafından reçetelendirilen bu uzman beslenme ürünleri mama değil güç ve direnç veren, vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini içeren tam destekli beslenme ürünleridir.

Kanserde Yetersiz Beslenme Nedir?

Kanserde beslenme bozukluğu sık görülen bir durumdur. Kanserde beslenme bozukluğu, tümörün salgıladığı bir takım hormanlar sebebi ile ya da yapılan kemoterapi gibi tedavilerin yan etkileri olarak yansıyan: mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, yemeklerin tadını alamama yani tat algısında bozulma gibi nedenlerden olabilmektedir.

Yetersiz beslenme enerji kaybı, yeterli protein alamama, yağ kitlesi kaybı ve kas yıkımına yol açabilir. Yetersiz beslenme sonucu görülebilen bu durumlarla karşılaşmamak ve hastanın tüm tedavisi süresince ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yap, vitamin ve mineraller gibi temel besinleri ona sağlamak adına, doktorunun önerisi ile uzman yani tıbbi beslenme tedavisine başlanabilir.

Tıbbi Beslenme Tedavisi Nedir?

Yetersiz beslenmeye bağlı sağlık problemlerinin oluşmasını önlemek amacı ile doktor tavsiyesi ile alacağınız tıbbi beslenme ürünleri size güç, enerji ve direnç kaynağı olacaktır. Unutmayın, uzman beslenme ürünleri, kanser hastalarının enerji ve protein ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak geliştirilmiştir. Sadece kilo kaybı yaşanan veya kanserin son aşamalarında değil, tedavi süresi boyunca doktorunuzun önerdiği doz ve sürede alınması gereken tam destekli beslenme ürünleridir.

Tıbbi Beslenme Ürünleri Nasıl Alınır?

Tıbbi beslenme ürünleri, doktorunuzun reçetelendirmesi ile eczanelerden alınabilir. Mama olarak da adlandırılabilen uzman beslenme ürünleri için, 6 ay süreli sağlık kurulu raporu alınabilir. Bu raporda, beslenme ürünün adı, hastanın günlük kalori ihtiyacı, raporlu mama günlük kullanım miktarı belirtilir. Bu raporla 30 günlük dozu karşılayan uzman beslenme ürünü eczanelerden alınabilir. Tıbbi beslenme ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için Uzm. Dyt. Dilşat Baş'ın ''Tıbbi Beslenme Ürünü Nedir?'' başlıklı videoyu izleyebilirsiniz.

Ne Zaman Beslenme Desteği Alınmalıdır?

Tat almada bozulma ya da yutmada güçlük çekme gibi yan etkiler, önce kilo kaybına sebep olabilir. Besin ihtiyacının karşılanamaması da kanser hastasının sadece kilo değil aynı zamanda güç ve direnç kaybetmesine de neden olabilmektedir. Bu olumsuz durumların önüne geçmek ve kanser hastasının tedavi süresince ihtiyacı olan kas ve güç kaybını ona geri kazandırmak için: Doktorunuzun yönlendirmesi ile kanser tanısı konulduğu ya da tedavi yöntemine karar verildiği zaman uzman beslenme desteği alımı da değerlendirilmelidir. Doktor tavsiyesi ile en erken dönemde uzman beslenme desteği alınmasında fayda vardır. 

Kaynakça: