Kemoterapi Sonrası Beslenme Oynat

Kemoterapi, vücutta kontrolsüz şekilde çoğalan kanser hücrelerini öldürmek amacıyla gerçekleştirilen ilaç tedavisidir. Ancak kansere karşı etkili bir yöntem olan kemoterapinin bazı yan etkileri vardır. Kusma, mide bulantısı, ağız kuruluğu, tat almada değişme gibi yan etkiler iştahsızlığa ve buna bağlı olarak kilo kaybına neden olabilir. 

Kilo kaybı ise kas yıkımı gibi hastalığın seyrini olumsuz etkileyen sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle kemoterapide beslenme, tedavi sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilir. Kemoterapi hastaları için beslenme hakkında bilgi edinerek iyileşme sürecinin gerçekleşmesine katkıda bulunabilir ve ihtiyaç duyduğunuz enerjiye sahip olabilirsiniz. 

Kemoterapi Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler 

kemoterapide-beslenmenin-onemi

Kanser hastaları, sağlıklı bireylere göre daha yüksek oranda protein ve kaloriye ihtiyaç duyar. Ancak hem iştahsızlık hem de kemoterapi ilaçlarının sindirim sistemindeki bazı hücrelere zarar vermesi, yeterli beslenmeye engel olabilir. Kemoterapi alan hastalarda malnütrisyon yani yetersiz beslenme sorunu ile karşılaşmamak için beslenme düzeninde bazı konulara dikkat edilebilir:

  • İştahınızın açıldığını hissettiğinizde öncelikle protein değeri yüksek gıdalar tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Yeterli protein alımı, dokuların yenilenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. Protein eksikliği ise yağ kitlesi kaybı ve kas dokusunun yıkımına neden olabilir.

  • Mide bulantısı hissi ile baş etmek için yemekleri ılık halde yiyebilirsiniz. Midenizin boş olması mide bulantısını tetikleyebilir. Yemek yemek için acıkmayı beklememeye ve sık sık sağlıklı atıştırmalıklar yemeye özen gösterebilirsiniz.

  • Mide bulantısı hissi yaşadığınız zaman midenizi yormayacak yoğurt ve kızarmış ekmek gibi gıdalar tüketebilirsiniz. Kemoterapi alırken mide bulantısıyla başa çıkmanın yolları hakkında daha detaylı bilgi almak için ¨Onkolojik Hastalıklarda Mide Bulantısı Neden Olur, Nasıl Önlenir?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

  • Tokluk hissi yaşamamak ve yeterince besin almak için yemek esnasında su içmemeye özen gösterebilirsiniz.

  • Su ve et, tat alma değişiminin yaygın olarak fark edilebildiği iki gıdadır. Günlük yeterli  miktarda su tüketimi için suyun içine misket limonu, nane, çilek gibi doğal aromalar katabilirsiniz. Etten metalik bir tat almamak için de katkı içermeyen dip sosları deneyebilirsiniz.

  • Günde 3 ana öğün yerine sık sık küçük porsiyonlu ve besleyici yemekler yiyebilirsiniz.

  • Ağzınızdaki metalik tadın gitmesi için nane, limon, tarçın gibi keskin tada sahip gıdaları tüketebilirsiniz.

  • Vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamak için günde 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebze yiyebilirsiniz. 

  • Kanser hastalarının günlük kalori ihtiyaçları daha yüksek olabilir. Kalori Hesaplama Aracını kullanarak ihtiyaç duyduğunuz günlük kaloriyi hesaplayabilir ve öğünlerinizi planlayabilirsiniz. 

Yeterince kalori alamadığınızı düşündüğünüz ve kilo kaybı yaşadığınız durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun ya da diyetisyeninizin önerisi ile tıbbi beslenme alabilirsiniz. Tıbbi beslenme, kanser hastalarının protein ve kalori ihtiyaçlarına uygun şekilde üretilmiştir. Güç ve direnç kazanmanıza yardımcı olan tıbbi beslenme ile yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3