Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Engellenir? Oynat

Prof. Dr. Serdar Özkök anlatıyor: Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir & Nasıl Engellenir?

Radyoterapi tedavisi sonrası bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Radyoterapinin bir diğer adı da ışın tedavisidir. Radyoterapi yan etkileri nelerdir diye bakıldığında genellikle yan etkiler ışın tedavisinin uygulandığı organda görülmektedir. Işın tedavisi uygulanmayan organlarda radyoterapi yan etkileri görülmesi beklenmez.

Radyoterapi tedavisi baş ve boyun bölgesindeki tümörlere uygulanıyor ise genellikle bu bölgede mukozit oluşumu görülebilir. Buna bağlı olarak radyoterapinin yan etkisi olarak, yutma zorluğu, çiğnemede güçlük ve iştahsızlık görülebilir. Aynı şekilde akciğer kanserleri için uygulanan radyoterapi sonrası da iştahsızlık, yemek yemekte zorlanma gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bağırsak, kolon, mide gibi organlara uygulanan radyoterapilerde ise ishal ve kabızlık en sık görülen yan etkiler arasındadır.

Radyoterapi sonrası görülebilecek yan etkiler azaltmak için bol su içmek ve ağır baharatlı yiyeceklerden uzak durmak önerilmektedir. Ayrıca radyoterapi sonrası beslenme için ızgara ve haşlama yöntemi ile pişirilen yiyecekleri tercih etmek ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durmak sindirim sisteminde görülen yan etkileri azaltacaktır.

Daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.